Blog

Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji

Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Programy tematyczne w Chorwacji czyli
o Rzymianach w Dalmacji.

Chorwacji przedstawiać nie trzeba – jej popularność od wielu już lat nie słabnie.
Z roku na rok coraz większa liczba naszych rodaków właśnie Chorwację wybiera jako miejsce letniego wypoczynku. Oprócz niezwykłych walorów krajobrazowych
i pysznego jedzenia niemożliwym do ominięcia jest fakt iż jest to dziś jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc w basenie Morza Śródziemnego.

Środkowa Dalmacja od czterech lat jest wiodącą destynacją w zakresie rozwoju turystyki kulturowej i kulinarnej (destination management company) . Dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji, a przez to jeszcze lepszej jakości oferowanych usług lokalne biura podróży dostosowują się do światowych trendów w turystyce. Jak wiemy pokazują one między innymi iż turystom odwiedzającym poszczególne destynacje nie wystarcza już słońce i ciepłe morze. Poszukują oni specjalistycznych ofert
i niestandardowych programów, szczególnie tych z dobrą fabułą.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Dziedzictwo Cesarstwa Rzymskiego w Dalmacji jest imponujące! Stąd pomysł by właśnie opowieścią o nim rozpocząć cykl programów tematycznych na bazie historii i kultury. W ten sposób powstał program: Rzymianie w Dalmacji – o antycznych kulturalnych i kulinarnych umiejętnościach . Koncepcja ta została doceniona i objęta patronatem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej (HTZ).

To właśnie Rzymianom tereny dzisiejszej Dalmacji zawdzięczają swój intensywny rozwój w Antyku. Do dnia dzisiejszego pozostały bardzo dobrze zachowane budowle wzniesione przez Rzymian. Najlepszym znanym przykładem jest oczywiście pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie. Jednak już mało kto z odwiedzających wie, że sam Cesarz urodził się zaledwie 10 km od pałacu w stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji – Salonie ponad 60 000 kosmopolityczne miasto położone przy ujściu rzeki Jadro. To właśnie takie małe tajemnice odkryjemy przed naszymi Gośćmi.

Program Rzymianie w Dalmacji to 8-dniowa wyprawa podczas której Goście przenoszą się ponad 1700 lat w przeszłość. Podczas podróży towarzyszyć im będzie historia kupca Sextusa Aureliusa Batonisa o przydomku Nazo© (Długi Nos), który był podwładnym cesarza Dioklecjana i żył w Salonie pod koniec III wieku naszej ery.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
W towarzystwie przewodnika-archeologa w przystępny
i fachowy sposób uczestnicy poznają fakty dotyczące antycznego Rzymu
. Zobaczą pozostałości doskonale zachowanych rzymskich dróg, a także wejdą do środka akweduktu – 20 m pod ziemię, gdzie doświadczą niezwykłych wrażeń podziwiając jego wnętrze wykonane ludzką ręką w IV wieku naszej ery. Odwiedzą również miejsca, które UNESCO wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury, a które bezpośrednio związane są z Rzymianami, jak pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie czy wykopaliska archeologiczne w Salonie i Naronie. Oprócz zwiedzania miast, które wyrosły na rzymskich fundamentach poznają antyczne techniki dmuchania szkła, które udało się uchronić od zapomnienia.

Niezwykle intrygujące dla nas współczesnych są zwyczaje żywieniowe Rzymian. Zastanawia nas czy jemy podobnie? Czy poprzez rozwój cywilizacji zostały zapomniane korzenie kuchni śródziemnomorskiej? Jakie było ulubione danie Rzymian? Dzięki warsztatom kulinarnym oraz degustacjom starożytnych dań odpowiemy na wszystkie te pytania. Niewielu wie, że do rozwoju uprawy winnej latorośli w Dalmacji przyczynili się rzymscy żołnierze, którzy podczas wypraw wojennych przenosili sadzonki winorośli i szerzyli nawyk picia wina.

Chcemy by nowy cykl programów tematycznych przybliżył szerszej publiczności zupełnie inne walory doskonale znanej już Chorwacji. O innych równe ciekawych programach napiszemy w kolejnych numerach Rynku Turystycznego.

Artykuł ukazał się w Rynku Turystycznym nr 12 (375) grudzień 2016, str.9-10.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Autorki:
Agnieszka Puszczewicz – prezes ILIJADA DMC Chorwacja
Krystyna Szczęsny – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Oddział zamiejscowy w Chorzowie

©All rights reserved by ILIJADA DMC Croatia

LOT loty do Chorwacji lato 2017

LOT loty do Chorwacji lato 2017

LOT loty do Chorwacji lato 2017

Ogromnie się cieszymy, że PLL LOT dostrzegł potrzebę rynku
i poszerzył swoją ofertę lotów do Chorwacji w sezonie letnim 2017. Dzięki czemu dotrzecie Państwo do swoich ulubionych miejsc wypoczynku na wybrzeżu Adriatyku w komfortowy sposób.

Od kilku dni jest dostępny nowy rozkład LOT-u – bilety są już w sprzedaży.

Samoloty będą latać z Warszawy dwa razy w tygodniu do:
Splitu od 14 maja do 22 października 2017
Zadaru od 20 maja do 15 października 2017
Puli od 14 maja do 15 października 2017
Pozostaje również samolot rejsowy z Warszawy do Zagrzebia, który lata codziennie.

Nowością są loty do Podgoricy (Czarnogóra), gdzie samolot LOT-u będzie latać raz w tygodniu w soboty od 13 maja do 14 października 2017.

LOT loty do Chorwacji lato 2017

Dalmacja podróże tematyczne

Dalmacja podróże tematyczne

Dalmacja podróże tematyczne

Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa podróże tematyczne, którymi rozszerzamy nasz dotychczasowy katalog produktów.

Zgodnie z naszą małą tradycją podróże te są połączeniem wyjazdów kulinarnych
i turystyki kulturowej. Tym razem są to:
6-dniowa Środkowa Dalmacja: wine & dine
5-dniowa Potęga antycznego Rzymu: w poszukiwaniu autentycznych rzymskich śladów w środkowej Dalmacji
6-dniowa Skarby środkowej Dalmacji: skarby tradycji (culinary heritage).

Dostępna jest także 8-dniowa wyprawa: Dziedzictwo Rzymian w Dalmacji.

Mamy również nowe 4-dniowe programy skierowane do branży M.I.C.E. i Jej Klientów:
Aktywnie w środkowej Dalmacji. Pierwszy to: Program na wyspie i morzu, a drugi: Program na lądzie

W naszej ofercie pojawiło się także szereg nowych, boutique wycieczek po Splicie. Wszystkie realizujemy w języku polskim
i angielskim.

DMK specjalista

DMK specjalista Chorwacja

DMK specjalista Chorwacja

Szanowni Państwo,

z ogromną radością informuję, że 1 czerwca 2016 ILIJADZIE przyznano certyfikat specjalizacji w zakresie DMK i podróży kulinarnych.

Certyfikaty przyznawane przez Stowarzyszenie Chorwackich Biur Podróży (hr. UHPA) są częścią projektu edukacyjnego nadzorowanego przez Ministerstwo Turystyki.
DMK specjalista Chorwacja
Projekt ma za zadnie stałe podnoszene jakość zasobów ludzkich w biurach turystycznych z celem rozwoju nowych produktów na rynki specjalnych form turystyki zgodnie ze Strategią rozwoju turystyki Republiki Chorwacji do 2020.

Aby otrzymać certyfikaty biura podróży muszą udowodnić spełnienie określonych, restrykcyjnych kryteriów (m.in. w zakresie edukacji czy wysokiej etykiety biznesowej). Certyfikat przyznawany jest na 2 lata, po których konieczna jest recertyfikacja.

Nasz certyfikat jest dostępny tutaj:

I2716042_ILIJADA_DMC FOR GOURMET TRAVEL

Apartamenty Chorwacja wyszukiwarka

Apartamenty Chorwacja wyszukiwarka

Apartamenty Chorwacja wyszukiwarka jest dostępna tutaj!

  Miejsce, w którym zamieszkamy podczas naszych wakacji, ma nie tylko duży wpływ na nasze spamopoczucie w trakcie urlopu, ale i wrażenia jakie zabierzemy ze soba do domu. Dlatego wyjątkowo ważnym wydaje się sam proces wyboru. W Chorwacji wybór prywatnych apartamentów i domów do wynajęcia, jest tak duży, że
  z pewnością znajdziecie Państwo coś odpowiedniego. Przy czym przestrzegamy przed kupowaniem apartamentów przy drodze – te apartamenty są wynajmowane „na czarno”!

   Oddajemy do Państwa dyzpozycji naszą nową wyszukiwarkę apartamentów w Chorwacji na ternie Istrii, Kvarneru, Dalmacji, kontynentalnej Chorwacji oraz Czarnogóry.

    Znajdziecie tu Państwo zarówno jakościowe kwatery prywatne, zakwaterowania
    w hotelach, autentyczne obiekty charakterystyczne dla Chorwacji (kamienne domy
    i odosobnione domy na wyspach), jak i luksusowe wille. Jednym słowem obiekty dostosowane do Waszych potrzeb i możliwości.

     Apartamenty chorwacja wyszukiwarka

     Naszym Partnerem jest renomowana Agencja Adriagate, która specjalizuje się w sprzedaży zakwaterowania na Państwa wymarzone wakacje!

      Macie Państwo pytania? Jesteśmy do dyzpozycji i chętnie pomożemy! Nasz email: info@odkryj-chorwacje.pl