Tradycje bożonarodzeniowe w Chorwacji

Tradycje bożonarodzeniowe w Chorwacji

Tradycje bożonarodzeniowe
w Chorwacji

Pytacie mnie Państwo często jak w Chorwacji obchodzi się Święta Bożego Narodzenia.

  W tym roku poza kalendarzem wskazującym na grudzień
  i ozdobami świątecznymi, które pojawiły się w mieście nic więcej nie wskazuje na zbliżające się święta. Pogoda jest piękna – słoneczko świeci, przyjemnych 15 stopni ciepła, błękitne niebo.

   Z godnie z tradycją dzień poprzedzający Boże Narodzenie nazywany Badnjak (od słowa bdije – czuwa) kobiety wstają wcześniej, aby móc do wieczora – uprzątnąć dom i przygotować dania świąteczne. Mężczyźni powinni jak najlepiej nakarmić wszystkie zwierzęta domowe. Oczywiście wszystkie te czynności mają przynieść pomyślność i zdrowie w nadchodzącym roku. Świętowanie rozpoczyna się wraz z wybiciem wieczornych dzwonów kościelnych.

    Do domu przynosi się trzy pnie, które mają symbolizować Świętą Trójcę. Od tlących się pni zapala się wszystkie świece w domu. Przynosi się też do domu trochę słomy, jako symbol narodzenia Jezusa. Jej część rozrzuca po podłodze, a część wkłada pod obrus.

    zima w Chorwacji

    Na kolację je się potrawy z ryby, najlepiej dorsza. Choć wieczór ten nie jest tak uroczysty jak w polskich domach. Nie składa się życzeń, nie daje prezentów. Po zakończonym posiłku młodsi idą na Pasterkę.

     Boże Narodzenie to święto pokoju. Składa się życzenia swoim najbliższym. Na stołach pojawiają się: owoce, warzywa, mięsa – im więcej tym lepiej. W tym dniu na stołach gości cielęcina, jagnięcina lub indyk, a także pršut i kulen oraz dobry twardy ser. Kiedyś była tradycja uczestniczenia a w trzech Mszach Świętych. Pierwszy Gość w tym dniu miał przynosić zdrowie i radość domownikom. Dopiero w drugi dzień Świąt, dniu świętego Szczepana, składa się życzenia, odwiedza dalsza rodzinę i przyjaciół.