Podróże kulinarne

Chorwacja podróże kulinarne

Gourmet Travel w Chorwacji

Patrząc na Chorwację z aspektu organoleptycznego – jest ona po prostu pyszna!
Pełna różnorodnego bogactwa smaków i aromatów. Właściwie każdy region tego kraju ma potrawy charakterystyczne tylko
i wyłącznie dla niego. Kuchnia kontynentalna ma więcej naleciałości z tradycji kulinarnej Austro-Węgier oraz Turcji. A na wybrzeżu Adriatyku w dalszym ciągu widoczne są ślady kuchni antycznej oraz oczywiście śródziemnomorskiej, ze szczególnym uwzględnianiem wpływów włoskich. W praktyce kuchnia kontynentalna charakteryzuje się bardziej złożonym sposobem przygotowania potraw bazując głównie na mięsach i bardziej pożywnych składnikach, zaś wybrzeże słynie z ryb, owoców morza i wszechobecnej oliwy z oliwek.

Idea promowania podróży kulinarnych zrodziła się w Dalmacji 4 lata temu kiedy grupa entuzjastów założyła pierwszy w Chorwacji Klaster biur podróży specjalistów w zakresie Gourmet Travel. ILIJADA jest właśnie jednym z nich. Chcieliśmy przedstawić szerszej publiczności to co jest niewątpliwym dziedzictwem kulturowym poszczególnych regionów Chorwacji.

W proponowanych przez nas podróżach bazę stanowią głębokie doznania, których dostarcza różnorodna kuchnia i aromatyczne wina. Tradycyjne kamienne konoby, w których każdy kamień opowiada swoją historię czy stare przepisy kulinarne, które zawdzięczamy trosce Babć są kwintesencją chorwackiej kuchni. Miejsca, które odwiedzamy wspólnie z Gośćmi wybieramy bardzo starannie według eksperckich opinii. Wiele z nich związanych jest z europejskim projektem Culinary Heritage promującym regionalną żywność i tradycje kulinarną. Współpracujące z nami winnice to w większości małe rodzinne firmy, które troszczą się o zachowanie autochtonicznych gatunków winorośli. To między innymi dzięki ich zaangażowaniu i wiedzy możemy opowiedzieć Gościom o ojczyźnie Zinfandela czy wskazać Casanovę wśród winorośli!
W każdej z odwiedzanych winnic czeka enolog, który podczas degustacji przystępnie opowiada o produkowanym przez siebie winie.

W naszych poszukiwaniach idealnego produktu turystycznego dla Gości przyświecała nam idea, że powinna być to doskonała kombinacja między sztuką radości z jedzenia, a poznawaniem miejscowej historii i kultury. Podczas organizowanych wypraw Goście, w towarzystwie profesjonalnych przewodników, odwiedzają najbardziej znane miasta i ich zabytki oraz parki narodowe. Spożywają posiłki w restauracjach odwiedzanych przez miejscowych, degustują potrawy uznane za niematerialne dziedzictwo kulturowe czy gotują najlepszymi szefami kuchni w Chorwacji. Zachęcamy ich również by pomogli przy zbiorze oliwek czy własnoręcznie pozrywali mandarynki. Namawiamy by wybrali się do lasu na poszukiwanie trufli z psami. Odwiedzamy także miejscowe rynki warzywno-owocowe i rybne, gdzie wspólnie robimy zakupy do cooking class. Dzięki tak przygotowanym programom Goście poznają uroki codziennego życia w Chorwacji.

Wszystkie programy przygotowywane są w formule tailor made i dostosowane do potrzeb Klienta.
ILIJADA posiada obecnie trzy główne linie produktów z zakresu Gourmet Travel:
Chorwacja na talerzu – to przede wszystkim tradycyjna kuchnia chorwacka, gdzie idealnie wpisujemy się w najnowszy światowy trend Honest Cooking (połączenie Slow Food z ogromną dbałością o jakość produktów).
Przez Bałkany winnym szlakiem – to wizyty w winnicach ulokowanych w różnych klimatycznych miejscach, w których uprawia się w sumie ponad 100 gatunków winorośli charakterystycznych tylko i wyłącznie dla Chorwacji. Podczas tych wypraw winiarskich terytorialnie wychodzimy poza granicę państwa odwiedzając również Czarnogórę czy Bośnie i Hercegowinę.
Bałkany na widelcach – to połączenie programów na bazie kuchni chorwackiej oraz państw ościennych: Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, aż do Albanii.

Mamy szczerą nadzieję, że zechcą Państwo nas odwiedzić i przekonać się, że powiedzenie „przez żołądek do serca” jest szczerą prawdą! Kilka dni temu chorwacką tradycję kulinarną docenił Michelin przyznając oficjalnie pierwszej restauracji swoją gwiazdkę.

Serdecznie zapraszamy!

 

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące wyjazdów – prosimy o email: info@ilijada.eu