Wakacje w Chorwacji – zobaczcie jaskinię Vranjača

Wakacje w chorwacji - zobaczcie jaskinię Vranjača

Wakacje w Chorwacji – zobaczcie jaskinię Vranjača

    Mało kto wie, że 24 kilometry od Splitu, u podnóża Mosoru, we wsi Kotlenice znajduje się wyjątkowa jaskinia pełna stalaktytów i stalagmitów.

      Vranjača, bo o niej mowa, była znana już w 19 wieku, a ściślej mówiąc została wtedy odkryta pierwsza z komnat. Dopiero
      w 1903 roku Stipe Punda odkrył naturalne przejście do drugiej z komnat. Jaskinia z powodu swojego wyjątkowego piękna została przystosowana do odwiedzin turystów i udostępniona już w 1929 roku. Od tego czasu niezmiennie opiekuj się nią rodzina Punda.

      Wakacje w chorwacji - zobaczcie jaskinię Vranjača

      A teraz proszę drogi czytelniku zamknij oczy
      i spróbuj wyobrazić sobie
      … dziurę w ziemi głęboką na kilkanaście metrów. I jak? Rozpadlina, o której mowa jest naturalna. Schodami schodzi się na sam dół, ale to nie koniec atrakcji. Idąc wzdłuż lin zabezpieczających wchodzi się coraz bardziej w głąb ziemi – do drugiej z komnat. To co tam zobaczysz robi ogromne wrażenie! Stalaktyty i stalagmity, które dzięki obecności minerałów są w kolorach zieleni, czerwieni czy żółci. Oglądane formy tworzą niezwykle kształty od przypominających grube, misternie rzeźbione sople po do złudzenia przypominające krasnale. Wszystko to sprawia wrażenie, że przechodzicie do coraz to nowych komnat. I tu zaskoczenie – całkowita długość kanału jaskini wynosi tylko 360 m. Droga powrotna odbywa się ta samą trasą – w sumie do pokonania jest około 500 wygodnych i zabezpieczonych linami schodów.
      Z przyjemnego chłodu na dole, czyli stałych 15 stopni Celsjusza wychodzi się na przyjemne ciepełko na powierzchni.

        To, co można zobaczyć w jaskini jest naprawdę bardzo trudne do opisania, bo jak słowami opisać coś, co powstawało przez tysiące lat i jest tak niezwykle piękne!

          Wakacje w chorwacji - zobaczcie jaskinię Vranjača

          Właściciel terenu, na którym znajduje się jaskinia i jednocześnie jej opiekun, pan Marko Punda, jest jej wielkim entuzjastą. Opowiada, że w jaskini są cztery endemiczne gatunki zwierząt: dwa pająki, żółw i ślimak. Żyją w niej także dwa gatunki nietoperza. Pytany o niezwykłe formy skalne odpowiada, że rosną
          z prędkością 1 mm na 35 lat, a wszystko to przez bogactwo naturalnych minerałów.