Ciekawe miejsca – kościółki w Pałacu Dioklecjana

Ciekawe miejsca - kościółki w Pałacu Dioklecjana

Ciekawe miejsca – kościółki w Pałacu Dioklecjana

    O rozwoju chrześcijaństwa wewnątrz murów Pałacu Dioklecjana można dzisiaj szeroko rozprawiać. Kościółki św. Marcina oraz św. Tedora z pewnością nastały
    w późnym antyku, a obaj święci byli patronami żołnierzy.

      Kościół Matki Bożej z Dzwonnika (hr. Gospa od Zvonika)
      Bezpośrednio nad Żelazną (lub zachodnią) bramą pałacu znajduje się świetnie zachowany kościółek, który pierwotnie poświęcony był św. Teodorowi, patronowi wojsk bizantyjskich, a od średniowiecza – Matce Bożej z Dzwonnika. Do dnia dzisiejszego zachowały się sklepienia wczesnoromańskie (krzyżowo-kopułowe) oraz dzwonnica, najstarsza w mieście i jedna od najstarszych nad Adriatykiem. Datuje się, że przypada na XI wieku, co potwierdza odnaleziony na napis odnoszący się na fundatora Furmina i jego dwóch małżonek. Z kościółka pochodzi również cudowna ikona Matki Bożej (z XIII wieku) przechowywana obecnie w skarbcu katedry św. Dujma. Zgodnie ze splitską tradycją przed obraz pielgrzymowały kobiety oczkujące potomstwa.

        Kościół św. Marcina (hr. Crkva sv. Martina)
        Nad Złotą bramą (lub północną) w pałacu znajduje się maleńki kościółek pod wezwaniem św. Marcina – patrona żołnierzy, sukienników i krawców. Datuje się, że znajdował się tam już na przełomie V/VI wieku, a zaadoptowany został we wnętrzu,
        w którym pierwotnie znajdował się mechanizm zwodzonej kraty zamykające bramę pałacu. Uważa się, że był również patronem fabryki sukna znajdującej się wewnątrz murów Pałacu. Sklepienie oraz ołtarz w absydzie z wyrzeźbionym krzyżem – pochodzą najprawdopodobniej z IX wieku. Z XI wieku pochodzi marmurowa przegroda ołtarzowa, jedyna w Dalmacji, która w całości zachowała swoją pierwotną funkcję. Wiadomo również, że kościół posiadał wieżę podobną do zachowanej na kościele św. Teodora.

          Uważa się, że również nad Srebrną bramą (lub wschodnią) istniały kościółki: św. Apolinarego i św. Leonarda, które się nie zachowały. Obaj święci w historii znani są, jako przeciwnicy arianizmu (nauki duchownego aleksandryjskiego Aria o Duchu Świętym). Do 1944 r. na miejscu, najprawdopodobniej kościoła św. Apolinarego, istniał kościół poświęcony Duchowi świętemu, zwany potocznie Crkva Dušica.

          Share on Facebook



Jeden komentarz

Comments are closed.