Drzewo oliwne w Kastelach

Drzewo oliwne w Kastelu

Drzewo oliwne w Kastelach

W Kaštel Štafilicu, niedaleko Splitu, znajduje się jedno od najstarszych drzew oliwnych w Chorwacji.

    Oliwka przez miejscowych nazywana Mastrinką, ma ponad 1500 lat. Legenda mówi, że została posadzona przez pierwszych Chorwatów, którzy osiedlili się nad Adriatykiem w VII wieku.
    W 1990 roku została ogłoszona Pomnikiem przyrody nie tylko
    z uwagi na swoją długowieczność, ale i imponujące rozmiary.
    Ma 10 metrów wysokości, pień o średnicy około 6 oraz bujną koronę. Co roku daje też owoce, z których produkuje się oliwę – upominek z Kašteli.

      Jeszcze starsza od Mastrinki jest oliwka w Parku Narodowym Brijuni. Fragmenty jej korzenia zostały w latach 70 XX wieku przebadane w Instytucie Ruđera Boškovića w Zagrzebiu metodą izotopu węgla C14. Na ich podstawie szacuje się, że ma obecnie ponad 1600 lat i jest jednym od najstarszych drzew oliwkowych w basenie Morza Śródziemnego. W dalszym ciągu owocuje dając corocznie około 30 kg owoców.

        Niewątpliwie fenomenem jest również gaj oliwny w Lunju, niedaleko Novaliji na Pagu. Rośnie tu około 70.000 dzikich oliwek. Swoista wielopokoleniowa oliwkowa rodzina. Eksperci szacują, że jedno z drzew ma co najmniej 1500 lat, ale wierzą, że znajdą tu jeszcze starsze.

        Drzewo oliwne w Kastelach

          Czy wiecie, że…?
          Jeszcze starsza oliwka znajduje się
          w Czarnogórze w Starym Barze. Badacze uważają, że ma około 2000 – 2700 lat i tym samym jest jednym od najstarszych drzew oliwkowych w Europie.