Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji

Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Programy tematyczne w Chorwacji czyli
o Rzymianach w Dalmacji.

Chorwacji przedstawiać nie trzeba – jej popularność od wielu już lat nie słabnie.
Z roku na rok coraz większa liczba naszych rodaków właśnie Chorwację wybiera jako miejsce letniego wypoczynku. Oprócz niezwykłych walorów krajobrazowych
i pysznego jedzenia niemożliwym do ominięcia jest fakt iż jest to dziś jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc w basenie Morza Śródziemnego.

Środkowa Dalmacja od czterech lat jest wiodącą destynacją w zakresie rozwoju turystyki kulturowej i kulinarnej (destination management company) . Dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji, a przez to jeszcze lepszej jakości oferowanych usług lokalne biura podróży dostosowują się do światowych trendów w turystyce. Jak wiemy pokazują one między innymi iż turystom odwiedzającym poszczególne destynacje nie wystarcza już słońce i ciepłe morze. Poszukują oni specjalistycznych ofert
i niestandardowych programów, szczególnie tych z dobrą fabułą.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Dziedzictwo Cesarstwa Rzymskiego w Dalmacji jest imponujące! Stąd pomysł by właśnie opowieścią o nim rozpocząć cykl programów tematycznych na bazie historii i kultury. W ten sposób powstał program: Rzymianie w Dalmacji – o antycznych kulturalnych i kulinarnych umiejętnościach . Koncepcja ta została doceniona i objęta patronatem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej (HTZ).

To właśnie Rzymianom tereny dzisiejszej Dalmacji zawdzięczają swój intensywny rozwój w Antyku. Do dnia dzisiejszego pozostały bardzo dobrze zachowane budowle wzniesione przez Rzymian. Najlepszym znanym przykładem jest oczywiście pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie. Jednak już mało kto z odwiedzających wie, że sam Cesarz urodził się zaledwie 10 km od pałacu w stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji – Salonie ponad 60 000 kosmopolityczne miasto położone przy ujściu rzeki Jadro. To właśnie takie małe tajemnice odkryjemy przed naszymi Gośćmi.

Program Rzymianie w Dalmacji to 8-dniowa wyprawa podczas której Goście przenoszą się ponad 1700 lat w przeszłość. Podczas podróży towarzyszyć im będzie historia kupca Sextusa Aureliusa Batonisa o przydomku Nazo© (Długi Nos), który był podwładnym cesarza Dioklecjana i żył w Salonie pod koniec III wieku naszej ery.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
W towarzystwie przewodnika-archeologa w przystępny
i fachowy sposób uczestnicy poznają fakty dotyczące antycznego Rzymu
. Zobaczą pozostałości doskonale zachowanych rzymskich dróg, a także wejdą do środka akweduktu – 20 m pod ziemię, gdzie doświadczą niezwykłych wrażeń podziwiając jego wnętrze wykonane ludzką ręką w IV wieku naszej ery. Odwiedzą również miejsca, które UNESCO wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury, a które bezpośrednio związane są z Rzymianami, jak pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie czy wykopaliska archeologiczne w Salonie i Naronie. Oprócz zwiedzania miast, które wyrosły na rzymskich fundamentach poznają antyczne techniki dmuchania szkła, które udało się uchronić od zapomnienia.

Niezwykle intrygujące dla nas współczesnych są zwyczaje żywieniowe Rzymian. Zastanawia nas czy jemy podobnie? Czy poprzez rozwój cywilizacji zostały zapomniane korzenie kuchni śródziemnomorskiej? Jakie było ulubione danie Rzymian? Dzięki warsztatom kulinarnym oraz degustacjom starożytnych dań odpowiemy na wszystkie te pytania. Niewielu wie, że do rozwoju uprawy winnej latorośli w Dalmacji przyczynili się rzymscy żołnierze, którzy podczas wypraw wojennych przenosili sadzonki winorośli i szerzyli nawyk picia wina.

Chcemy by nowy cykl programów tematycznych przybliżył szerszej publiczności zupełnie inne walory doskonale znanej już Chorwacji. O innych równe ciekawych programach napiszemy w kolejnych numerach Rynku Turystycznego.

Artykuł ukazał się w Rynku Turystycznym nr 12 (375) grudzień 2016, str.9-10.
Programy tematyczne w Chorwacji czyli o Rzymianach w Dalmacji
Autorki:
Agnieszka Puszczewicz – prezes ILIJADA DMC Chorwacja
Krystyna Szczęsny – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Oddział zamiejscowy w Chorzowie

©All rights reserved by ILIJADA DMC Croatia